För att öka konkurrenskraft och säkerhet kan branschen nu använda resultat ur en ny doktorsavhandling från Luleå tekniska universitet som gör det möjligt att på ett exakt sätt varmforma motorkomponenter.
- Flygindustrin kännetecknas av ett extremt säkerhetstänkande, vilket innebär att kontroll på materialets egenskaper genom hela tillverkningskedjan är nödvändigt, säger Eva-Lis Odenberger, teknologie doktor vid Luleå tekniska universitet.
Syftet med Eva-Lis Odenberger avhandling är att med exakthet utveckla verktyg för att kunna varmforma plåtkomponenter med legeringar av titian till flygmotorindustrin. En viktig beståndsdel i tillverkning av kompletta strukturer till flygmotorer är att, på ett noggrant sätt, kunna förutsäga återfjädring och formavvikelser i olika tillverkningssteg.
Eva-Lis Odenberger har genom virtuell datorsimulering lyckats ta fram en beräkningsmodell för att uppnå mycket snäva toleranser i formningen på ett effektivt sätt. Bland annat har hon utvärderat formningskraft, plåtindrag, återfjädring och förtunning.
- Med hjälp av så kallad finita element simulering av varmformning i titan, har plåtformningsverktyg utvecklats och flera prototypdetaljer tillverkats med mycket lovande överensstämmelse mellan beräknat och verkligt utfall, säger Eva-Lis Odenberger.
Eva-Lis Odenberger, som under senare delen av sin forskning varit anställd som industridoktorand vid Industriellt utvecklingscentrum (IUC) i Olofström, är en av flera forskare i det Nationella flygtekniska forskningsprogrammet.
Där ingår Luleå tekniska universitet tillsammans med en rad industriella parter. I ett nyligen beviljat forskningsprojekt från Nationella flygtekniska forskningsprogrammet och Vinnova, kommer arbetet att fortsätta med att optimera och produktionsanpassa forskningsresultat och framtagna koncept.