23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Verkstäderna
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Scanias vd ny Acea-ordförande

Styrelsen för European Automobile Manufacturers’ Associations (Acea) grupp för kommersiella fordon har utsett Martin Lundstedt till ordförande för 2015.

Styrelsen väljer en ny ordförande för ett år i taget. Ordförandeskapet kan förlängas ytterligare en period. Martin Lundstedt, vd för Scania, efterträder Wolfgang Bernhard, chef för Daimler Trucks, som tog över ordförandeskapet i Acea:s kommersiella fordonsgrupp 2013 och fortsatte en andra period under 2014.





– Jag är stolt över att få driva aktiviteterna under året då högsta prioritet för vår bransch är att adressera en av våra tuffaste utmaningar: att ytterligare minska CO2-utsläppen, säger Martin Lundstedt i samband med utnämningen.





I sammanhanget har den kommersiella fordonsgruppen formulerat tre rekommendationer till beslutsfattare:





1. Att ta full hänsyn till komplexiteten på marknaden för kommersiella fordon, vilken inte kan hanteras med en ”one-size-fits-all”-strategi;





2. Att förbättra informationen till konsumenterna och på så sätt stärka marknadskrafterna. Det gör kunden till den bästa tillsynsmyndigheten;





3. Att främja ett nära partnerskap mellan alla relevanta intressenter genom en fullt integrerad strategi med syfte att fördubbla den årliga potentialen att minska CO2-utsläppen.





Acea är baserad i Bryssel och är en branschorganisation för 15 stora bil-, lastbils- och busstillverkare i Europa. Medlemmarna i gruppen för kommersiella fordon är DAF Trucks, Daimler Trucks, Iveco, MAN Truck & Bus, Scania, Volkswagen Commercial Vehicles och Volvo Group.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109