23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Verkstäderna
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Lager E-handelns vinnare

E-handeln i Europa kommer inom fem år att fördubblas och ge 200 000 fler jobb. Det visar en ny forskningsrapport från Prologis, verksamt inom industriella fastigheter

E-handeln har stor påverkan på varuflöden, logistikanläggningar och jobbtillfällen i regionen. Prologis har granskat hur den snabbt ökande e-handeln i Europa påverkar regionens ekonomi. Resultaten sammanfattas i rapporten “European E-Commerce, E-Fulfilment and Job Creation” som visar att e-handelstillväxten de tre senaste åren har genererat fem miljoner kvadratmeter ny logistikyta som används för e-handelstjänster.





– Utvecklingen skapar dessutom mängder av jobbtillfällen i de regionala logistiknaven. Det gäller även Sverige där ett exempel är den nya logistikparken i Göteborgs hamn som nu är under uppbyggnad och som beräknas skapa uppemot 2 000 lokala jobbtillfällen, säger Allan Lavén, regiondirektör på Prologis Norden.





E-handelsboomen fortsätter gynna närliggande branscher, bland annat logistikfastigheter som utgör en ryggrad i e-handeln. Rapporten visar att varje miljard euro i e-handelsförsäljning de senaste fem åren har skapat en efterfrågan av 77 000 kvadratmeter ny logistikyta för att hantera alla ordrar. För Sverige är motsvarande siffra 91 000 kvadratmeter – högst i norra Europa där genomsnittet för de tre största e-handelsmarknaderna (inklusive Tyskland och Nederländerna) är endast 51 000 kvadratmeter.





– Den ökade e-handeln ställer inte bara krav på mer logistikyta utan även på större investeringar i infrastruktur. Dessutom krävs ett ökat samarbete mellan olika aktörer som kommun, markägare, infrastrukturägare och fastighetsbolag för att verkligen utnyttja den globala konkurrenskraft som e-handeln möjliggör, säger Allan Lavén.





Utvecklingen i Europa innebär:





Jobbtillväxt: 200 000 nya jobb behövs hos de nya e-handelsanläggningarna under nästkommande fem år – det är 100 nya jobb varje dag.





Mer logistikyta: e-handelsbranschen kommer att behöva ytterligare 15 miljoner kvadratmeter logistikyta under nästkommande fem år till följd av stark ökning av nätförsäljning och godsvolymer.





Regionala logistiknav: Ökat tryck på logistikanläggningar i Europas största e-handelsmarknader, som Storbritannien, Tyskland och Frankrike, samt i tillväxtregioner som Polen, Tjeckien och Nederländerna.





BREAKING
{{ article.headline }}
0.11