23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Verkstäderna
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Volvo tappar i vinst på grund av kriget

Nu meddelar Volvo att kriget i Ukraina påverkar koncernen finansiellt.

Volvokoncernen uttrycker sin djupaste medkänsla med alla de människor som lider på grund av det förödande kriget i Ukraina och är engagerad i att ge stöd till de anställda, familjer och samhällen som påverkas, skriver Volvo i pressmeddelandet.

De berättar att sedan kriget i Ukraina inleddes och sanktioner införts har all försäljning, service och produktion i Ryssland avbrutits.

Volvokoncernens totala tillgångar relaterade till Ryssland uppgår till cirka 9 miljarder kronor, varav cirka 6 miljarder kronor är kassapåverkande som kan komma att materialiseras under de kommande åren.

Under första kvartalet 2022 kommer tillgångar uppgående till cirka 4 miljarder kronor att reserveras och påverka rörelseresultatet negativt, främst inom segmentet Financial Services. 

Under 2021 var cirka 3 procent av Volvokoncernens nettoomsättning hänförlig till Ryssland.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094