Vinnare av Service Robotics Masters
Som är den första internationella tävlingen för servicerobotar. Ett innovationspris delades ut till ReWalk exoskelett från Argo Medical på Automaticamässan i München nyligen.
ESA Bic (Business incubation centre) uppstartspris
Priset från ESA Bic sätter fokus på den ökande betydelsen av robottekniktjänster i så vitt skilda tillämpningsområden som jordbruk, tillverkning, hälsa och idrott. Många nya företag från Europa, USA och Asien hade lämnat in sina uppfinningar till tävlingen.
- Att bli utsedd till vinnare i ett så imponerande fält av konkurrenter världen över, innebär ett särskilt erkännande av ReWalk-teamet, säger Larry Jasinki, vd för Argo Medical Technologies.
Exoskelettsystemet "ReWalk"
ReWalk från Argo Medical är konstruerad för människor med funktionshinder i de nedre extremiteterna, t.ex efter en ryggmärgsskada. Systemet gör det möjligt att gå även om underkroppen är helt förlamad. För att göra det används en patenterad teknik med motoriserade ben, som rör knän och höfter. ReWalk kontrollerar rörelsen med små justeringar av tyngdpunkten och efterliknar det naturliga rörelsemönstret och gånghastigheten.
På Automatica 2014 visades systemet hos robottillverkaren Yaskawa. Sedan september 2013 har de båda företagen startat ett strategiskt partnerskap för försäljning och produktutveckling.