23948sdkhjf
Innehållet nedan modereras inte i förväg och omfattas därmed inte av webbplatsens utgivningsbevis.
Dela sida
Sponsrat innehåll

AP&T på hedrande andraplats i Svenska Leanpriset 2014

Nu är Svenska Leanpriset avgjort. Vid en ceremoni i Malmö under Lean Forums konferens, utsågs vinnarna den 30 september. Tetra Pak Packaging Solutions och Karolinska Universitetssjukhuset, Medicin-kirurgi 2-divisionen tog hem en delad seger.

I samband med presentation av de vinnande bidragen lästes nedanstående motivering för AP&T upp som kom på en hedrande andraplats:

"Med en offensiv affärsplan och ett utmaningsdrivet fokus i arbetssättet har förändringen skapats som gör att hela organisationen rör sig i gemensam riktning. Ett coachande förhållningsätt enligt Kata metoden gör AP&T till ett lysande exempel på när lean skapar resultat."

Rikard Sjöström
Verksamhetsansvarig
Lean Forum

Det är fantastiskt roligt att kommit till finalen. Det är en bekräftelse på att det vi lärt oss genom att arbeta med Lean kan vara värdefullt även för andra. Dessutom ger det oss själva bränsle att öka ansträngningarna för att bli ännu bättre. Att lära ut och lära av andra har varit mycket viktigt för vår utveckling och nomineringen ökar möjligheten till fortsatt utbyte med andra företag, säger Jan Jeremiasson, ansvarig för produktion och inköp på AP&T.

Som ett resultat av vår framgång genomför Förbättringsforum en träff för intresserade den 4 december 2014 på AP&T:s fabrik i Tranemo, läs mer här.

AP&T
Box 32
Rönnåsgatan 3A
523 21 Ulricehamn
Ulricehamns kommun
Sverige
VAT nummer: SE5562884667

Kontaktperson

HS
Helén Sallander
Senior Advisor/Marketing and Sales
+46 10 471 3858 helen.sallander@aptgroup.com

Sänd till en kollega

0.047