23948sdkhjf
Innehållet nedan modereras inte i förväg och omfattas därmed inte av webbplatsens utgivningsbevis.
Dela sida
Sponsrat innehåll

Besök oss på Plastteknik i Malmö - vi berättar mer om PCB framtagning i elektroniklabbet

LPKFs ProtoLaser modell S4 med grön laser är ett värdefullt verktyg i elektroniklabbet. Det här lasersystemet kombinerar hög kvalitet med smarta lösningar, det finns dessutom integrerad PC-styrning som option. Med ProtoLaser S4 struktureras kompletta PCBs på bara några minuter, man kan både testa och tillverka olika layouter snabbt och enkelt. Det går även bra att snabbt komma i gång att tillverka korta serier.

Förfallodatum
den 31 oktober 2025

LPKFs ProtoLaser S4 
Med ProtoLaser S4 kan man enkelt producera exakta och fina strukturer, det är dessutom möjligt att friställa stora ytor. Lasermetoden som används kräver inga masker eller verktyg för att producera enstaka detaljer och individuella markeringar. ProtoLaser S4 fungerar helt utan kemikalier och är mycket enkel att använda.

LPKFs ProtoLaser S4 använder grön laser, vilket minskar risken för brännskador på de substrater som man vill använda. Det går också bra att bearbeta metallskikt med upp till 6 µm tjock inhomogenitet, tex där hela ytan är metalliserad efter galvanisk genomplätering. Det går även bra att skära styva och flexibla substrater upp till en tjocklek på 0,8 mm. 

LPKFs ProtoLaser S4 har ett kamera- och bildigenkänningssystem som är optimerat för att uppfylla kraven vid PCB-prototyping. Med det nya visionsystemet accelereras produktionsprocessen med högre upplösning och snabbare igenkänningsalgoritmer. Med ProtoLaser S4 struktureras kompletta PCBs på bara några minuter, man kan både testa och tillverka olika layouter snabbt och enkelt. Det går även bra att snabbt komma i gång att tillverka korta serier.

LPKF ProtoLaser S4 övertäffar verkligen de mekaniska systemen i precision och är ett idealiskt val för RF- och mikrovågskort samt digitala och analoga kretsar. Passar för substrater som till exempel aluminiumbeskiktade PET-folie, kopparbelagda FR4 eller keramik och RF-substrater. Dubbelsidiga mönsterkort positioneras automatiskt med hjälp av kamerasystemet och passmärken.

Välkommen att kontakta oss för ytterligare information. 

SOLECTRO AB
www.solectro.se

Solectro AB
Tenngatan 6-8
234 35 Lomma
Lomma kommun
Sverige

Kontaktperson

Sänd till en kollega

0.047