23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Verkstäderna
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Innehållet nedan modereras inte i förväg och omfattas därmed inte av webbplatsens utgivningsbevis.
Dela sida
Sponsrat innehåll

Svensk konkurrenskraft växer när branschen träffas

Omvärlden fortsätter att utmana, och framtiden är som alltid oviss. Men det finns sätt att skaffa sig koll, som att vara med på Stora leverantörsdagen (9/10), i år med temat Embracing change in a shifting automotive environment. – Då ses vi i branschen och tar en närmare titt på läget, säger Gabriella Virdarson, communications and strategy officer på FKG.

Med talare från OEM:erna, större leverantörer, akademin med flera, är SLD ett ställe att hämta upp avgörande information om nuläget och skaffa sig en något klarare bild av vad framtiden har att erbjuda.
– Under SLD täcker vi in en rad saker kring teknik, affärsmodeller, ekonomi och politik. Det ger en betydande omvärldsbevakning, både genom scenprogrammet och via branschkollegorna på plats,  säger Gabriella Virdarson.
Ett viktigt, årligt forum där branschen slipar sin kompetens och skärper sin förmåga att konkurrera och bredda sin affär.

En tid av stora förändringar
Elisabeth Öhrn, COO Automotive Design and Engineering på AFRY, är en av dem som menar att det är viktigt att vara med för att hålla sig uppdaterad kring vad som händer i branschen.
– Speciellt i tider av stora förändringar som nu. Det sker avgörande skiften på marknaden, inom tekniken och politiken, säger hon.
Själv har hon jobbat länge med de här sakerna. Elisabeth Öhrn är civilingenjör med 30 års erfarenhet av att jobba både som utförare och med ledande befattningar inom automotive.
– Konjunkturen är tuff, och handelskriget med tullarna ställer saker på sin spets.
Men, säger hon, i relationen mellan länder som exempelvis USA och Kina handlar det inte bara om tullarna. Det kan även röra mer industripolitiska frågor, som att mjukvaror och liknande inte kan finns i olika regioner.
Saker som besökare på SLD 2025 kan lära sig mer om både genom de talare som ställer upp, och de människor de träffar i pauser med mera.

Stärker konkurrenskraften
– Det är givande föredrag, och värdefullt mingel där man får chansen att möta leverantörer och kolleger i branschen.
Hon lyfter även fram att arrangemanget samlar den svenska delen av branschen och bidrar till att stärka konkurrenskraften.
– Vi är många inhemska företag som hjälps åt för att förse våra OEM:er med bra teknik och kunskap. Det är kompetens på hög nivå som finns här i landet och som gör skillnad, säger Elisabeth Öhrn.

Fakta: SLD 2025
Mer info om SLD 2025 och anmälan. Klicka här.

Fakta: Här är alla talarna
09.15: Emily Xu, Senior Strategy Manager, Volvo CE, “Dancing with Uncertainties – From Challenges to Opportunities”.
09.45: Jan Bosch, Director of Software center, Chalmers.
10.45: Erik Spector, Chefekonom, Teknikföretagen.
11.15: Alessandro Galluzzi, Senior Vice President, Purchasing Strategy and Digitalization, Volvo Group.
11.45: Mats Harborn, Head of Traton China office.
13.15: Business Sweden och South Carolina, paneldiskussion.
13.30: Eric Apode, Head of Procurement, Volvo Cars.
14.00: Linda Pålsson, CEO, Afry. Svenska.
15.00: Per Ansgar, CEO, Geely Sweden Holdings.

FKG
Mindpark Göteborg City
Lilla Bommen 3
411 04 GÖTEBORG
Göteborgs stad
Sverige
VAT nummer: SE5563325181

Kontaktperson

GV
Gabriella Virdarson
gabriella.virdarson@fkg.se
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047