23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Verkstäderna
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Möt talarna på Process&Underhåll 2025: Christian Ekberg om kärnkraftens framtid och materialåtervinning

Snart är det dags igen – den 25 september fylls Hotel Riverton i Göteborg av kunskap, inspiration och möten när Process&Underhåll återvänder.

Hur möter branschen framtidens krav på effektivitet, digitalisering och driftsäkerhet? Den 25:e september samlas experter och företag på Hotel Riverton i Göteborg när Process&Underhåll går av stapeln. På konferensen väntar en rad aktuella föreläsningar och diskussioner om branschens utmaningar och möjligheter.

Bland talarna finns Christian Ekberg, professor i kärnkemi och industriell materialåtervinning vid Chalmers, tidigare även gästprofessor i energisystem i Adelaide, Australien. Han har lång erfarenhet av forskning kring kärnenergi och återvinning av material – och på Process&Underhåll tar han sig an en av de mest omdiskuterade frågorna i energidebatten: kärnkraftens framtid.

I sitt föredrag kommer han att belysa de utmaningar som länge präglat kärnkraften, såsom kopplingen till kärnvapen, hanteringen av långlivat avfall och riskerna vid olyckor. Men framför allt presenterar han ett Gen IV-system, en ny generation kärnkraftsteknik som är utformad för att möta just dessa problem och skapa en mer hållbar och säker energiproduktion.

När du blickar framåt – vad tycker du är det mest lovande forskningsspåret inom industriell materialåtervinning just nu?

– Jag tycker det mest viktigaste just nu är att behandla kompositer och återvinna dem på ett bra sätt. Det är svårt idag och det går mycket förlorat. Sen när det gäller rent implementeringsmässigt så är det ju att man faktiskt börja använda de här återvinningsprocesserna som finns och man kanske ska ha ett litet högre krav. Jag är väldigt förtjust i att man ska implementera något som heter materialindex. Med hjälp av materialindex kan man se om materialet tagits fram på ett bra sätt i länder med rimliga arbetsvillkor, så får det ett högt materialindex. Och då kan man hjälpa konsumenterna att köpa rätt.

Vad är det mest spännande som händer just nu inom kärnkraftsforskningen som du tycker att allmänheten borde känna till?

– Inom kärnkraftsforskningen är det defintivt att vi måste på rull på generation fyra och att man då fokusera rätt på den. Alltså inte satsa på nya reaktorer, utan fokusera på där problemen sitter, det vill säga återvinningsbiten. 

Pest eller kolera med Christian Ekberg

Bara få använda analoga instrument från 1970-talet – eller enbart hypermoderna instrument som alltid måste uppdateras mitt i mätningen?

Bara få arbeta med experimentella reaktorer som alltid krånglar – eller bara få arbeta med teoretiska modeller som aldrig testas i praktiken?

Bara få forska på det du själv tycker är kul men aldrig få finansiering – eller alltid få finansiering men på ämnen du tycker är tråkiga?

Process&Underhåll 2025 arrangeras av Verkstädernas systertidningar U&D och Process. Mer info om Process&Underhåll 2025 finns här.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.093