ABB:s traineeprogram hamnar på första plats när studenter rankar de nordiska företagens traineeprogram. Teknikföretaget går från tredje till första plats på endast ett år.
Priset delades ut på Nordens största traineekonferens, ”Traineedagen”, i Stockholm i fredags av Traineeguiden.se. Det är den mest populära webbsajten för de nordiska traineeprogrammen. Utmärkelsen togs emot av Louise Jonsson, traineeansvarig på ABB Sverige, tillsammans med traineekoordinator Åsa Linder från ABB i Ludvika, samt sex av företagets traineer.
– Vi vet att många unga vill bidra till det hållbara samhället, något som hela ABB-koncernen arbetar med varje dag. Dessutom får alla traineer jobba utomlands tre till sex månader, säger Åsa Jackson, personaldirektör för ABB Sverige.
Det är första gången Traineepriset delas ut. Traineeguiden.se som står bakom priset har följt den svenska traineemarknaden i elva år och rankat de populäraste traineeprogrammen de senaste tre åren. Sedan 2006 genomför Traineeguiden.se tillsammans med Civilekonomerna certifiering av traineeprogram. Traineepriset delas ut till de företag som har de populäraste traineeprogrammen enligt svenska toppstudenter. Undersökningen genomfördes av Traineeguiden.se som frågade samtliga 363 sistaårsstudenter som deltog på Traineedagen vilka företag de är mest intresserade av att gå traineeprogram hos.