DMG Mori. Ja, från 1 oktober är nya namnet på maskiner och byggnader från DMG Mori Seiki, bara DMG Mori. Samarbetet mellan tyska DMG och japanska Mori Seiki startade 2009 och nu har bolaget nått fram till samarbete i 37 länder och man har 2 524 servicetekniker som arbetar i ett gemensamt bolag. Den 1 oktober bildas dessutom DMG Mori Seiki AG.
Som vi kunde berätta i vårt förhandsreportage visade företaget upp tiotals nya maskiner. Men det man verkar tycka är väl så viktigt är nya operatörspanelen Celos. Det är en skärm med tangentbord och antingen Siemens eller Mitsubishis styrsystem under.
På sin presskonferens kunde företaget berätta att Kina nu är största marknaden för nya verktygsmaskiner, med USA som tvåa.
- Kinesiska verkstäder kräver allt mer sofistikerade maskiner. Dessutom ökar antalet utländska dotterbolag i Kina. Dotterbolag där både har utbildad personal och avancerade maskiner, sade Masahiko Mori, styrelseordförande i Mori Seiki.
Text & foto Peter Bergqvist