23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Verkstäderna
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Redan 700 Doosan i Finland

Duroc Machine Tool planerar för kontor i Helsingfors och Tammerfors och rekryterar omgående. Distributionen av Doosan verktygsmaskiner tas över från Fastems, som kvarstår som serviceleverantör.

Duroc Machine Tool, har i mer än 20 år varit distributör av Doosans verktygsmaskiner i Sverige, Danmark samt de baltiska staterna. Mer än tusen verktygsmaskiner har levererats från Doosan. Leverantören planerar för kontor i Helsingfors och Tammerfors och startar rekrytering av säljare och servicepersonal omgående.

– Vår målsättning är att vara fullt rekryterade med tre säljare, fem servicetekniker och ledning i Finland till sommaren 2014, säger Erik Albinsson, vd för Duroc Machine Tool.

I Finland finns cirka 700 verktygsmaskiner installerade av Doosans fabrikat.

– Detta ger oss möjlighet att bygga upp en effektiv försäljningsorganisation framför allt vad gäller Doosans verktygsmaskiner men även för andra produkter i Finland, säger Erik Albinsson.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126