23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Verkstäderna
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

AP&T samarbetar med DTG

AP&T ökar samarbetet med Diversified Tooling Group (DTG), en av USA:s största tillverkare av pressverktyg.

Målet är att gemensamt förstärka företagens verktygskompetens och kunderbjudande inom presshärdning på den nordamerikanska marknaden.

– Diversified Tooling Group har under 40 år försett en mängd nordamerikanska biltillverkare med fullservicelösningar när det gäller verktyg och processer för plåtformning. Tillsammans kan AP&T och DTG nu också erbjuda kompletta presshärdninglösningar för simulering, konstruktion och utprovning av verktyg samt certifiering för den nordamerikanska fordonsindustrin, säger Mike Austin, Director Manufacturing Engineering på DTG.

– Gemensamt vidareutvecklar vi presshärdningstekniken för att kunna erbjuda nya lösningar, säger Johan Friberg, Senior Advisor/Marketing and Sales på AP&T.

För att kunna utveckla, prova ut och demonstrera verktyg och andra komponenter kommer en ny presshärdningslinje att tas i drift vid DTG:s American Tooling Center i Michigan i början av nästa år. Linjen innehåller en 1200-tons AP&T-press, AP&T:s egenutvecklade ugn med matningsutrustning (Multilayer Feeder Furnace) samt ytterligare automation för att kunna producera förserier och mindre volymer. Presshärdningslinjen är i princip identisk med den linje som finns i AP&T:s R&D Center i Ulricehamn.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11