Ännu mer Dassault Systèmes för Ruag
Målet är nu att öka både takten och precisionen i utvecklingsprocessen av kompositdelar, vilket kommer att effektivisera hela utvecklingsprocessen av dessa komplexa produkter.
Ruag Spaces produktportfölj har fem kategorier: 1) raketstrukturer och separationsmekanismer, (2) satellitstrukturer, mekanismer och mekanisk utrustning, (3) digital elektronik för satelliter och bärraketer, (4) satellitkommunikationsutrustning, och (5) satellitinstrument.
I takt med en ökad produktvolym och fler projekt behöver utvecklingsprocessen vara mer flexibel och tillåta förändringar. Kombinerat med den ökande komplexiteten och ständiga efterfrågan på mer ekonomiska och lättviktiga konstruktioner som är anpassade till kunden, ledde till att RUAG Space i Linköping valde att komplettera sina existerade lösningar med Dassault Systèmes applikationskunnande.
Implementeringen av den nya applikationen kommer att slutföras under de kommande månaderna och sker i samarbete med X10D Solutions, svensk partner till både Dassault Systèmes och Ruag Space sedan många år.