23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Verkstäderna
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Verktygsstålstillverkaren satsar dubbelt på skrot

Electro slagg remelting, ESR innebär att skrot först smälts i den konventionella processen och därefter smälts om. Uddeholm investerar nu 50 miljoner i Hagfors och utökar sin ESR-anläggning med en ny ESR-ugn.

Uddeholm använder ESR för att tillverka sina mest högpresterande verktygsstål för att få fram de speciella kvaliteter och egenskaper som kunder efterfrågar. Det resulterar i verktygsstål med ytterligare renhet, hög homogenitet, fin stelningsstruktur och avsaknad av makrosegringar.

– Investeringen är ett kvitto på att det vi gör är rätt – våra kunder ser fördelar och ett värde av att köpa från Uddeholm och våra ägare satsar långsiktigt vår verksamhet. Våra unika produkter som tillverkas via ESR-processen efterfrågas i allt större grad från bilindustrin och inom konsumentprodukter där hållbarhetsfaktorn är en mycket viktig del, säger Pär Emanuelsson, vd på Uddeholm och fortsätter:

BREAKING
{{ article.headline }}
0.16