23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Verkstäderna
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

De blir officiell automationspartner 

Gycom har inlett ett strategiskt partnerskap med Eaton Electric. Det i sin tur innebär att Gycom blir bolagets officiella automationspartner i Sverige.

Med sina 85 000 anställda är energihanteringsföretag Eaton en välkänd partner inom elektronikkomponenter. 

– Partnerskapet är strategiskt viktigt för oss och visar att vi är en automationsaktör att räkna med. Kombinationen av Eatons globala utvecklingsstyrka och vår kompetens inom automationslösningar kommer göra att vi kan supportera slutkunderna med effektiva lösningar byggda med kvalitativa komponenter, säger Staffan Sjöstedt, vd på Gycom.
Affärerna är inte helt nya. Sedan 15 år tillbaka har bolagen samarbetat. Gycom har haft Eatons produkter i utbud i hela 15 år.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.143