Det är på lagret det händer!
Att lösa problem är en av Toms drivkrafter. Med stort engagemang packar han order och ser till att de når kunden på utsatt tid. Ett samarbete lagerkollegor emellan möjliggör väldigt få avvikelser i leveranserna.
Tom André, Team Bygg
Vad har du för bakgrund?
”Jag föddes i Norge 1989 men har bott i Sverige sedan jag var fem år. Sista året på gymnasiet i Värnamo blev jag erbjuden sommarjobb på Axelent och tre dagar efter studenten gjorde jag min första arbetsdag. Det var år 2008. Sedan 2013 är jag ansvarig för Team Bygg på lagret."
Vilka är dina främsta egenskaper som lagerarbetare?
”Jag tar ett stort ansvar och försöker alltid hjälpa till att lösa diverse problem som dyker upp, vare sig det är mina eller andras. Sen så är jag rätt så trevlig av mig, det uppskattas av alla."
Hur ser en vanlig arbetsdag ut för dig?
"Jag börjar dagen med att kontrollera inneliggande order; leveransdatum, storlek och specialarbete, t.ex. kapning. Större projekt delas mellan mig och eftermiddagsskiftet. De lite större projekten, som oftast ska gå iväg på fredagar för montering veckan efter, påbörjar jag när jag är klar med dagens mindre order. Vid behov "lånar" jag personal från resten av lagerstyrkan."
Vad är mest spännande med ditt jobb?
"Att alla projekt, alla order, är olika. Det innebär att jag alltid får tänka några steg extra. Det ger tillfredsställelse att lyckas lösa problem. Mina kollegor är guld värda – det är både spännande och riktigt bra att träffa dem."
Varför tycker du att man ska anlita oss på Axelent när man behöver förrådssystem?
"Axelent har snygga produkter som håller i längden. Systemet är smidigt och eliminerar allt onödigt krångel."
5 snabba med Tom André
Storstad eller landet?
Storstad.
Vara aktiv eller slappa?
Vara aktiv.
Äta ute eller hemma?
Äta ute.
Favoritplats?
På en festival med en öl i handen.
Dold talang?
Jag skriver sjukt bra låtar.